Před dvaceti lety byly dřevěné podlahy s lakovaným povrchem v interiérech dominantní, ale dnes je popularita olejovaných a lakovaných podlah vyrovnaná. Tyto typy podlah prošly významným technologickým vývojem a jsou opatřeny povrchovou úpravou již při výrobě, což usnadňuje jejich pravidelnou údržbu. Při výběru mezi lakem a olejem se tak můžete rozhodovat i podle jiných kritérií než jen praktických.
Když budete vybírat podlahu s dekorem dřeva, budete mít na výběr nejen z mnoha odstínů a vzorů, ale také z matného a lesklého povrchu. Lesklý povrch už ale není tak oblíbený, protože velké prosklené plochy v interiéru mohou způsobovat nežádoucí odrazy světla, které mohou měnit vzhled podlahy. Dnes jsou tedy populární matné povrchy. Lakované podlahy jsou lesklejší, ale dnes už není pravidlem, že matný vzhled mají jen olejované povrchy. Jsou k dispozici i matné nebo ultra matné lakované povrchy, které jsou kompromisem mezi přirozeným vzhledem a snadnou údržbou. Kolekce Lux a Lumen od švédského výrobce Kährs nabízí ultra matnou povrchovou úpravu, která absorbuje světlo a podporuje autentický vzhled podlahy, jako by byla vyrobena z neošetřeného dřeva. Povrch je příjemný na dotek i při chůzi, je odolný a snadno se udržuje.
I přestože není potřeba mnoho péče o olejované podlahy, lakované povrchy mají stále tu výhodu, že jsou snadnější na údržbu. Lakovaná podlaha vyžaduje pouze vysátí nebo utření vlhkým mopem a není potřeba dalších opatření. Lakovaný povrch lze ošetřit leštěnkou, která obnoví poškrábané oblasti a vytvoří ochranný film s protiskluznými vlastnostmi po zaschnutí. Pro udržení vzhledu a odolnosti laku stačí použít speciální poliš jednou nebo dvakrát ročně. Proti tomu běžné olejované povrchy budou bez pravidelného ošetření, které se provádí těsně po pokládce a poté jednou až dvakrát ročně, ztrácet svou barvu a šednout. Toto ošetření však není náročné na čas nebo úsilí, a dokonce jsou k dispozici oleje v rozprašovači, které se aplikují jemnou textilií a po určité době působení se povrch pouze přeleští.
Pro udržení olejované podlahy je vhodné jednou ročně nebo po vyčištění použít ochranný olej nebo vosk, který zajistí ochranu proti vodě a nečistotám. Moderní podlahy však mohou být již vybaveny vysoce odolným voskovým olejem, který je vytvrzen UV zářením a zvyšuje odolnost povrchu proti vodě. Tento typ povrchu nepotřebuje pravidelné obnovování nebo napouštění jako při použití klasického přírodního oleje. Proti přírodnímu vysychání, kdy olej proniká do hloubky dřeva, zůstává totiž při UV vytvrzování více na povrchu a násobí jeho odolnost. Při vylití vody tak u voskových olejů nehrozí, že by na krytině zůstala skvrna. U obou typů podlah je třeba aby stoly a židle byly opatřeny vhodnými plstěnými podložkami.
Povrchová úprava nemá vliv na mechanickou odolnost podlahy, ale v běžném provozu jsou nějaké rozdíly patrné. Zatímco lakování chrání podlahu před tekutinami a skvrnami, olejování bez příměsi vosku může zanechat skvrny po vylité vodě, vínu nebo mastnotě. Proto lakování poskytuje lepší ochranu podlahy před tímto typem poškození.
Přestože jsou olejované podlahy náchylnější k poškození než lakované, mají výhodu v tom, že je snadné provést lokální opravu. Olej vnikne do dřeva a vytvoří ochrannou vrstvu, ale stále je možné cítit strukturu dřeva. K dispozici jsou opravné sety, u švédského výrobce podlah je najdete pod názvem Kährs Repair Kit. Sady obsahují vosky, z nichž lze namíchat odstín odpovídající konkrétní krytině, a opravné laky či oleje (podle typu povrchu), kterými se povrch po opravě zacelí. Pro opravy většího poškození, např. po pádu těžkého předmětu či vzniku prasklin, jsou k dispozici tmely. Lak má nevýhodu v tom, že uzavírá povrch dřeva, takže při větším poškození lakované podlahy je nutná celková rekonstrukce. Drobné poškození lze opravit vhodnou leštěnkou.
Dřevěné podlahy, které jsou olejované, mají prakticky neomezenou životnost díky způsobu jejich renovace. Oproti tomu lakované podlahy mají kratší životnost, protože při broušení se ztenčuje nášlapná vrstva a počet broušení je omezený.
Vinylové podlahy jsou v současné době jedním z nejoblíbenějších typů podlah, díky své odolnosti, snadné údržbě a atraktivnímu vzhledu. Pokud se rozhodujete pro tento typ podlahy, můžete se setkat s mnoha různými typy a materiály. Následující průvodce vám pomůže vybrat tu správnou vinylovou podlahu pro vaši místnost.
Podlahové topení se stává čím dál tím oblíbenějším způsobem vytápění domácností. Nabízí komfortní a rovnoměrné vytápění a zároveň snižuje prašnost v ovzduší. Při výběru podlahy na podlahové topení je však nutné dbát na specifické vlastnosti materiálů. Ne každá podlaha je pro tento typ vytápění vhodná.
Penetrace podlahy je důležitým krokem před pokládkou finální krytiny, ať už se jedná o dlažbu, plovoucí podlahu, koberec nebo samonivelační stěrku. Penetrační nátěr zpevňuje povrch, snižuje jeho nasákavost a zajišťuje lepší přilnavost lepidla či stěrky. Díky penetraci se tak minimalizuje riziko praskání, odlupování a dalších problémů s finální krytinou.