V domácnostech, kde s lidmi žijí i jejich zvířecí společníci, musí podlaha čelit nejen nehodám, které jsou spojeny s občasnou loužičkou, ale také například s poškrábáním od drápků. Pejsci a kočičky jsou pravděpodobně nejčastějšími zástupci zvířecí říše v našich zeměpisných šířkách, kteří svým životním stylem představují určitou zátěž pro podlahové krytiny. Na rozdíl od jiných zvířátek, kterým stačí omezený prostor v akváriu nebo kleci, pejsek a kočička vyžadují větší volnost.
• Zohledněte charakter psa.
• Zvolte materiál odolný proti poškrábání.
• Zvažte voděodolnost, aby podlaha odolala loužičkám.
• Uvažujte o snadné údržbě.
• SPC krytiny a lamináty jsou nejlepší volbou.
Je těžké najít krytinu, kterou by pes nedokázal poškodit, s výjimkou keramické dlažby. Velikost a váha psa, které by se na první pohled mohly zdát rozhodující, ve skutečnosti nejsou tak důležité. Klíčovým faktorem je charakter psa – zda je klidný nebo divoký, a také jeho věk, protože štěně a starší pes se budou chovat jinak. Vylučovací metodou se nejčastěji doporučují krytiny SPC. Podívejme se na to tedy podrobněji.
1. Dřevěná podlaha
Pokud jde o dřevěnou podlahu, pes může zanechat drobné škrábance v laku, které jsou viditelné především proti světlu, ale neproniknou do dřeva jako takového. U olejované dřevěné podlahy pes sice udělá škrábance přímo do dřeva, ty však nejsou tak nápadné, a když se podlaha znovu naolejuje, škrábance se zatáhnou a stávají se méně viditelnými. Proto je při výběru dřevěné podlahy vhodnější volit olejovanou povrchovou úpravu. Dnes je ale dostupná i nová kolekce Life od švédské značky Kährs, kde jsou podlahy opatřeny extrémně odolnými laky, které skvěle chrání podlahu před škrábancia jiným poškozením. I když dřevěná podlaha obvykle nemá třídu zátěže, testování prokázalo, že tato podlaha dosáhla odolnosti třídy 33, což znamená, že je vhodná i pro komerční prostory.
2. Rigidní podlaha (SPC podlahy)
Další možností jsou již zmíněné SPC podlahy (Stone Polymer Composit) s jádrem z drceného kameniva, například od české značky KPP, německé WINEO nebo švédské Kährs. Minerální SPC krytiny na rozdíl od dřeva lépe zvládají další potenciální problém – moč. Moč je totiž tekutina, která je zároveň velmi agresivní. Pokud majitel nemá jistotu, že pes nepočůrá podlahu, nejvhodnější volbou je právě SPC podlaha, která je dobře odolná vůči vlhkosti.
3. Laminátová podlaha
Laminátové podlahy také vydrží hodně, ale výrobci upozorňují, že jsou odolné pouze pro běžný pohyb po podlaze. Pokud se pes bude snažit vyhrabat díru na jednom místě a bude vytrvalý, může poškrábat i laminátovou podlahu. Při loužičce hrozí poškození konstrukce laminátové krytiny, pokud nemá speciální 100% voděodolný nátěr Aqua-Stop, kterým jsou ošetřeny spoje lamel, například u německé značky WINEO.
4. Vinylová podlaha
Voděodolné vinylové podlahy nebudou poškozeny vlhkostí, ale jsou měkčí, a tudíž náchylnější k poškrábání.
Kočičky jsou ve svém chování ohledně vyměšování poněkud kultivovanější než psi, a také se nebudou do podlahy snažit vyhrabat díru. To však neznamená, že podlahu nemohou poškodit. Ve skutečnosti mohou být mnohem zákeřnější – stačí si představit, jak se kočky roztomile protahují a zarývají drápky do podlahy. Toto chování může zanechat stopy jak ve dřevě, tak i ve vinylu. V případě koček se tedy opět osvědčují SPC krytiny nebo lamináty.
Pokud jde o špinavé tlapky po příchodu zvenčí, dnešní moderní krytiny jsou obvykle odolné a snadno se udržují, takže není třeba se tímto ohledem příliš trápit. A jak si mazlíčci poradí s klouzavými povrchy? Zvířata se velmi rychle přizpůsobí povrchu, po kterém chodí, takže se nemusíte bát podkluzování.
Vinylové podlahy jsou v současné době jedním z nejoblíbenějších typů podlah, díky své odolnosti, snadné údržbě a atraktivnímu vzhledu. Pokud se rozhodujete pro tento typ podlahy, můžete se setkat s mnoha různými typy a materiály. Následující průvodce vám pomůže vybrat tu správnou vinylovou podlahu pro vaši místnost.
Podlahové topení se stává čím dál tím oblíbenějším způsobem vytápění domácností. Nabízí komfortní a rovnoměrné vytápění a zároveň snižuje prašnost v ovzduší. Při výběru podlahy na podlahové topení je však nutné dbát na specifické vlastnosti materiálů. Ne každá podlaha je pro tento typ vytápění vhodná.
Penetrace podlahy je důležitým krokem před pokládkou finální krytiny, ať už se jedná o dlažbu, plovoucí podlahu, koberec nebo samonivelační stěrku. Penetrační nátěr zpevňuje povrch, snižuje jeho nasákavost a zajišťuje lepší přilnavost lepidla či stěrky. Díky penetraci se tak minimalizuje riziko praskání, odlupování a dalších problémů s finální krytinou.